koffice - en to tr translation catalogue (980 entries)

en: Invalid database contents.
tr: Veritabanı içeriği geçersiz.

en: It is a system object.
tr: Bu bir sistem nesnesi.

en: Connection already established.
tr: Bağlantı halen kurulu durumda.

en: Could not open "%1" project file.
tr: "%1" proje dosyası açılamadı.

en: Could not connect to "%1" database server.
tr: "%1" veritabanı sunucusuna bağlanılamadı.

en: Not connected to the database server.
tr: Veritabanı sunucusuna bağlı değil.

en: Currently no database is used.
tr: Halen kullanımda olan bir veritabanı yok

en: The database "%1" does not exist.
tr: "%1" isimli veritabanı yok.

en: Database file "%1" does not exist.
tr: "%1" isimli veritabanı dosyası bulunamadı.

en: Database file "%1" is not readable.
tr: "%1" isimli veritabanı dosyası okunamıyor.

en: Database file "%1" is not writable.
tr: "%1" isimli veritabanı dosyası yazılabilir değil.

en: Database "%1" created but could not be closed after creation.
tr: "%1" isimli veritabanı dosyası oluşturuldu ancak kapatılamadı.

en: Database "%1" already exists.
tr: "%1" isimli bir veritabanı zaten var.

en: Cannot create database "%1". This name is reserved for system database.
tr: "%1" isimli bir veritabanı oluşturulamaz. Bu isim sistem veritabanı için ayrılmıştır.

en: Error creating database "%1" on the server.
tr: "%1" isimli veritabanının sunucuda oluşturulması sırasında hata.

en: Database "%1" created but could not be opened.
tr: "%1" isimli veritabanı oluşturuldu ancak açılamadı.

en: Opening database "%1" failed.
tr: "%1" veritabanı açılamadı.

en: Database version (%1) does not match Kexi application's version (%2)
tr: Veritabanının sürümü (%1) ile Kexi uygulamasının sürümü (%2) uyumsuz.

en: Cannot find any database for temporary connection.
tr: Geçici bağlantı için bir veritabanı bulunamadı.

en: Error during starting temporary connection using "%1" database name.
tr: "%1" isimli veritabanı kullanılarak yapılan geçici bağlantının başlatılmasında hata oluştu.

en: Cannot drop database - name not specified.
tr: Veritabanı kaldırılamaz - isim belirtilmedi.

en: Cannot delete database - name not specified.
tr: İsim belirlenmediği için veritabanı silinemiyor.

en: Cannot delete system database "%1".
tr: Sistem veritabanı "%1" silinemiyor.

en: Error while executing SQL statement.
tr: SQL cümlesi çalıştırılırken hata.

en: Creating table failed.
tr: Tablo oluşturulamadı.

en: Cannot create table without fields.
tr: Hiç alanı olmayan bir tablo oluşturulamaz.

en: System name "%1" cannot be used as table name.
tr: Sisteme ait "%1" ismi, tablo ismi olarak belirlenemez.

en: System name "%1" cannot be used as one of fields in "%2" table.
tr: Sisteme ait "%1" ismi, "%2" tablosunda bir alan ismi olarak belirlenemez.

en: Could not create the same table "%1" twice.
tr: "%1" isimli tablo, ikinci kez oluşturulamaz.

en: Table "%1" already exists.
tr: "%1" tablosu zaten mevcut

en: Could not remove object's data.
tr: Nesnedeki veri silinemedi.

en: Table "%1" cannot be removed.
tr: "%1" tablosu silinemedi.

en: Unexpected name or identifier.
tr: Kabul edilmeyen isim yada tanımlayıcı.

en: Table "%1" does not exist.
tr: "%1" isimli bir tablo yok.

en: Could not alter table "%1" using the same table.
tr: Tablo "%1" aynı tablo kullanılarak değiştirilemedi.

en: Unknown table "%1"
tr: Bilinmeyen tablo "%1"

en: Invalid table name "%1"
tr: "%1" Geçersiz bir tablo ismi

en: Could not rename table "%1" using the same name.
tr: Tablo "%1" aynı isim kullanılarak yeniden adlandırılamadı.

en: Could not rename table "%1" to "%2". Table "%3" already exists.
tr: "%1" rablo ismi, "%2" olarak değiştirilemiyor. "%3" isimli tablo zaten var.

en: Query "%1" does not exist.
tr: "%1" sorgusu bulunamadı.

en: Transactions are not supported for "%1" driver.
tr: Aktarımlar "%1" sürücüsü için desteklenmiyor.

en: Begin transaction failed
tr: İşleme (transaction) başlanamadı

en: Transaction already started.
tr: İşlem (transaction) başlatıldı.

en: Transaction not started.
tr: İşlem (transaction) başlatılmadı.

en: Invalid object name "%1"
tr: "%1" geçersiz bir nesne ismi

en: Column %1 does not exist for the query.
tr: sorguda kullanılan %1 sütunu bulunamadı

en: Error while loading extended table schema information.
tr: Genişletilmiş tablo şema bilgisi yüklenirken hata oluştu.

en: Invalid XML data:
tr: Geçersiz XML verisi:

en: Error in XML data: "%1" in line %2, column %3.
    XML data:
tr: XML verisinde hata: "%1", satır %2, sütun %3.
    XML verisi:

en: Table has no fields defined.
tr: Tabloda hiç alan tanımlanmadı.

en: Could not find definition for query "%1". Removing this query is recommended.
tr: "%1" sorgusunda tanımlama bulunamadı. Bu sorguyu silmeniz önerilir.

en: <p>Could not load definition for query "%1". SQL statement for this query is invalid:<br><tt>%2</tt></p>
    <p>You can open this query in Text View and correct it.</p>
tr: <p> "%1" sorgusundaki tanımlamalar yüklenemedi. Sorgudaki SQL cümlesi geçersiz:<br><tt>%2</tt></p>
    <p>Sorguyu metin penceresinde açıp düzeltebilirsiniz.</p>

en: Could not update record because there is no master table defined.
tr: Kayıt güncellenemedi çünkü tanımlanış bir ana tablo yok.

en: Could not update record because master table has no primary key defined.
tr: Kayıt güncellenemedi çünkü ana tabloda tanımlanmış birincil anahtar yok.

en: Could not update record because it does not contain entire master table's primary key.
tr: Kayıt güncellenemedi çünkü tüm ana tablonun birincil anahtarını içermiyor.

en: Primary key's field "%1" cannot be empty.
tr: Birincil anahtarın bulunduğu alan "%1" boş olamaz.

en: Record updating on the server failed.
tr: Sunucuda kayıt güncelleme başarısız oldu.

en: Could not insert record because there is no master table defined.
tr: Kayıt eklenemedi çünkü tanımlanmış bir ana tablo yok.

en: Could not insert record because master table has no primary key defined.
tr: Kayıt eklenemedi çünkü ana tabloda tanımlanmış birincil anahtar yok.

en: Could not insert record because it does not contain entire master table's primary key.
tr: Kayıt eklenemedi çünkü tüm ana tablonun birincil anahtarını içermiyor.

en: Record inserting on the server failed.
tr: Sunucuda kayıt ekleme  başarısız oldu.

en: Could not delete record because there is no master table defined.
tr: Kayıt silinemedi çünkü tanımlanış bir ana tablo yok.

en: Could not delete record because there is no primary key for master table defined.
tr: Kayıt silinemedi çünkü ana tablo için tanımlanmış birincil anahtar yok.

en: Could not delete record because it does not contain entire master table's primary key.
tr: Kayıt silinemedi çünkü tüm ana tablonun birincil anahtarını içermiyor.

en: Record deletion on the server failed.
tr: Sunucuda kayıt silme başarısız oldu.

en: file
tr: dosya

en: No query statement or schema defined.
tr: Sorgu cümlesi ya da şeması tanımlanmadı.

en: Query statement is empty.
tr: Sorgu cümlesi boş.

en: Error opening database cursor.
tr: Veritabanı imleci açılırken hata.

en: Cannot fetch next record.
tr: Bir sonraki kayda erişilemiyor.

en: Could not set value of database property "%1".
tr: "%1" veritabanı özelliğinin değeri ayarlanamadı.

en: Could not set caption for database property "%1".
tr: "%1" veritabanı özelliğinin başlığı ayarlanamadı.

en: Could not read database property "%1".
tr: "%1" veritabanı özelliği okunamadı.

en: Could not read database properties.
tr: Veritabanı özellikleri okunamadı

note: i18n( "Incompatible database driver's \"%1\" version: found version %2, expected version %3.", objectName(), QString("%1.%2").arg(version().major).arg(version().minor), QString("%1.%2").arg(KexiDB::version().major).arg(KexiDB::version().minor))); return false; }
en: Invalid database driver's "%1" implementation:
tr: "%1" geçersiz veritabanı sürücüsü uygulaması:

en: Value of "%1" is not initialized for the driver.
tr: "%1" değeri sürücü için sıfırlanmamış.

en: File name expected for file-based database driver.
tr: Dosya tabanlı veritabanı sürücüsü için dosya ismi bekleniyor.

en: Client library version
tr: İstemci kitaplık sürümü

en: Default character encoding on server
tr: Sunucudaki öntanımlı karakter kodlaması

en: File-based database driver
tr: Dosya tabanlı veritabanı sürücüsü

en: File-based database's MIME type
tr: Dosya tabanlı veritabanının MIME türü

en: Single transactions
tr: Tekli işlem (transaction)

en: Multiple transactions
tr: Çoklu işlem (transaction)

en: Nested transactions
tr: İç içe işlem (transaction)

en: Ignored
tr: Yoksayılmış

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_comboQuote)
en: None
tr: Hiçbiri

en: Single transactions support
tr: Tek işlem desteği

en: Multiple transactions support
tr: Çoklu işlem desteği

en: Nested transactions support
tr: İç içe işlem desteği

en: KexiDB driver version
tr: KexiDB sürücü sürümü

en: Could not find any database drivers.
tr: Veritabanı sürücüsü bulunamadı.

en: Could not find database driver "%1".
tr: "%1" veritabanı sürücüsü bulunamadı.

en: Incompatible database driver's "%1" version: found version %2, expected version %3.
tr: Veritabanı sürücüsünün "%1" sürümü uyumsuz: %2 sürümü bulundu, oysa gereken sürüm %3.

en: Could not load database driver "%1".
tr: Veritabanı sürücüsü "%1" yüklenemedi.

en: No such driver service: "%1".
tr: "%1" diye bir sürücü hizmeti yok.

en: Could not compact database "%1".
tr: "%1" isimli veritabanı sıkıştırılamıyor.

en: Do you want to open file "%1" as read-only?
tr: "%1" isimli dosyayı salt okunur biçimde açmak ister misiniz?

en: The file is probably already open on this or another computer.
tr: Bu dosya büyük olasılıkla şu anda başka bir bilgisayarda kullanılıyor.

en: Could not gain exclusive access for writing the file.
tr: Dosyaya yazma yetkisi alınamadı.

en: Open As Read-Only
tr: Salt Okunur Olarak Aç

en: Could not close busy database.
tr: meşgul veritabanını kapatamazsınız.

en: Could not remove file "%1".
tr: "%1" isimli dosya silinemiyor.

en: Check the file's permissions and whether it is already opened and locked by another application.
tr: Dosya izinlerini kontrol edin. Başka bir uygulama tarafından kullanılıyor veya kilitlenmiş olabilir.

en: Compacting database
tr: Veritabanı sıkıştırılıyor

en: Compacting database "%1"...
tr: Veritabanı sıkıştırılıyor "%1"...

en: The database has been compacted. Current size decreased by %1% to %2.
tr: Veritabanı sıkıştırıldı. %1 olan boyut artık %2.

en: Ambiguous field name
tr: Şüpheli alan adı

en: Both table "%1" and "%2" have defined "%3" field. Use "<tableName>.%4" notation to specify table name.
tr: "%1" ve "%2" tablolarının her ikisi de "%3" alanını tanımlıyor. Tablo ismi parametresi "<tableName>.%4" kullanarak tablo ismini belirleyin.

en: Field not found
tr: Alan bulunamadı

en: Table containing "%1" field not found
tr: Tablonun içerdiği "%1" alanı bulunamadı

en: Could not access the table directly using its name
tr: İsmini kullananarak tabloya doğrudan ulaşılamıyor.

en: Table "%1" is covered by aliases. Instead of "%2", you can write "%3"
tr: Tablo "%1" başka isimle kaydedildi. "%2" yerine "%3" yazabilirsiniz.

en: Table not found
tr: Tablo bulunamadı

en: Ambiguous "%1.*" expression
tr: "%1.*" şüpheli bir ifade.

en: More than one "%1" table or alias defined
tr: "%1", Birden fazla tablo ismi veya takma isim olarak tanımlandı

en: Table "%1" has no "%2" field
tr: "%1" tablosunun "%2" alanı yok

en: Invalid Type
tr: Geçersiz Tür

en: Short Integer Number
tr: Kısa Tamsayı

en: Integer Number
tr: Tamsayı

en: Big Integer Number
tr: Büyük Tamsayı

en: Yes/No Value
tr: Evet/Hayır Değeri

en: Date
tr: Tarih

en: Date and Time
tr: Tarih ve Saat

en: Text
tr: Metin

en: Long Text
tr: Uzun Metin

en: Object
tr: Nesne

en: Invalid Group
tr: Geçersiz Grup

en: Yes/No
tr: Evet/Hayır

en: Date/Time
tr: Tarih/Saat

en: Unspecified error encountered
tr: Tanımlanamayan hatayla karşılaşıldı

en: identifier was expected
tr: Tanımlayıcı gerekli

en: Syntax Error
tr: Söz Dizimi Hatası

en: "%1" is a reserved keyword
tr: "%1" Kexi'ye ayrılmış bir ifade.

en: Syntax Error near "%1"
tr: "%1" ifadesi içinde sözdizimi hatası

en: Error
tr: Hata

en: No query specified
tr: Sorgu belirlenmedi

en: "*" could not be used if no tables are specified
tr: Eğer taclo belirlenmezse, "*" kullanılabilir.

note: i18n("Field List Error"),
en: Table "%1" does not exist
tr: "%1" isimli bir tablo yok

en: Invalid alias definition for column "%1"
tr: Sütun "%1" için geçersiz isim tanımlama

en: Invalid "%1" column definition
tr: "%1" geçersiz bir sütun tanımlaması

en: Could not define sorting - no column at position %1
tr: Sıralama tanımlanamıyor - %1 konumunda sütun yok

en: Could not define sorting - column name or alias "%1" does not exist
tr: Sıralama tanımlanamıyor - "%1" isminde bir sütun yok

en: Database driver name
tr: Veritabanı sürücüsü adı

en: Database user name
tr: Veritabanı kullanıcı adı

en: Prompt for password
tr: Parola istemcisi

en: Host (server) name
tr: Sunucu adı (Host)

en: Server's port number
tr: Sunucunun port numarası

en: Server's local socket filename
tr: Sunucunun yerel soket dosya ismi

en: Enter password for %1:
tr: %1 için parolayı giriniz:

en: Message from server:
tr: Sunucudan gelen mesaj

en: SQL statement:
tr: SQL ifadesi:

en: Server result:
tr: Sunucu sonucu:

en: Test Connection
tr: Test Bağlantısı

en: <qt>Testing connection to <b>%1</b> database server...</qt>
tr: <qt><b>%1</b> veritabanı sunucusuna bağlantı sınanıyor...</qt>

en: <qt>Test connection to <b>%1</b> database server failed. The server is not responding.</qt>
tr: <qt><b>%1</b> veritabanı sunucusuna bağlantı başarısız. Sunucu cevap vermiyor</qt>

en: <qt>Test connection to <b>%1</b> database server established successfully.</qt>
tr: <qt><b>%1</b> veritabanı sunucusuyla bağlantı başarıyla kuruldu.</qt>

en: Number
tr: Sayı

en: Image
tr: Resim

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Connection
tr: Bağlantıyı Değiştir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change parameter
tr: Parametreyi değiştir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert to Path
tr: Yola Dönüştür

[ctx: (qtundo-format)]
en: Combine paths
tr: Yolları birleştir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move control point
tr: Denetim noktasını taşı

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set fill rule
tr: Doldurma kuralını ayarla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert points
tr: Nokta ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge points
tr: Noktaları birleştir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move points
tr: Noktaları taşı

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove points
tr: Noktaları sil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set point type
tr: Nokta tipini ayarla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reverse paths
tr: Yolları tersine çevir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Break subpath
tr: Alt yolu ayır

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set marker
tr: İşaretleyiciyi Ayarla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align shapes
tr: Şekilleri yerleştir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set background
tr: Arkaplanı ayarla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clip Shape
tr: Şekli Tut

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape
tr: Şekil oluştur

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete shape | Delete shapes
tr[0]: Şekli sil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Distribute shapes
tr: Şekilleri dağıt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Group shapes
tr: Şekilleri grupla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add shapes to group
tr: Gruba şekil ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Keep Aspect Ratio
tr: Görünüm Oranını Koru

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lock shapes
tr: Şekilleri kilitle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move shapes
tr: Şekillleri taşı

en: Rename Shape
tr: Şekli Yeniden Adlandır

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reorder shapes
tr: Şekilleri yeniden sırala

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Shadow
tr: Gölgeyi Ayarla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize shapes
tr: Şekilleri yeniden boyutlandır

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set opacity
tr: Saydamlığı ayarla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unclip Shape
tr: Şekli Bırak

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unclip Shapes
tr: Şekilleri Bırak

[ctx: (qtundo-format)]
en: Ungroup shapes
tr: Şekillerin gruplamasını kaldır

[ctx: (qtundo-format)]
en: Close subpath
tr: Alt yolları kapat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Join subpaths
tr: Alt yolları birleştir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove subpath
tr: Alt yolu sil

en: Standard
tr: Standart

en: Lines
tr: Çizgiler

en: Straight
tr: Düz çizgi

en: Curve
tr: Kıvrım

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTypeDesc)
en: Type:
tr: Tip:

en: Tie
tr: Bağ

en: A connection between two other shapes
tr: Diğer iki şekil arasında bağlantı

en: Simple path shape
tr: Basit yol şekli

en: A simple path shape
tr: Basit bir yol şekli

en: %1 Options
tr: %1 Seçenekleri

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Shapes
tr: Şekilleri Yapıştır

en: Active tool: %1
tr: Etkin araç: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nodeSnapGuide)
en: Nodes
tr: Düğümler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, extensionSnapGuide)
en: Extension of lines
tr: Çizgilerin uzantısı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, orthogonalSnapGuide)
en: Orthogonal
tr: Dikey

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, intersectionSnapGuide)
en: Intersection of lines
tr: Çizgilerin kesişimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, lineGuideSnapGuide)
en: Guide lines
tr: Kılavuz çizgileri

en: Embedded svg shape
tr: Gömülü svg şekli

en: Snapping
tr: Kopma

en: Create Path
tr: Yol Oluştur

en: Create object
tr: Nesne oluştur

en: Pan
tr: Kaydırma

en: Corner point
tr: Köşe noktası

en: Smooth point
tr: Düz nokta

en: Symmetric Point
tr: Simetrik Nokta

en: Make curve point
tr: Kıvrım noktası oluştur

en: Make line point
tr: Çizgi noktası oluştur

en: Insert point
tr: Nokta ekle

en: Remove point
tr: Nokta kaldır

en: Merge points
tr: Noktaları birleştir

en: To Path
tr: Yola

en: Line/Curve
tr: Çizgi/Kıvrım

en: Drag to move handle.
tr: Tutamağı taşımak için sürükleyin.

en: Drag to move control point.
tr: Denetim noktasını taşımak için sürükle.

en: Drag to change curve directly. Double click to insert new path point.
tr: Eğriyi doğrudan değiştirmek için sürükleyin. Yeni yol noktası eklemek için çift tıklayın.

en: Press B to break path at selected point.
tr: Seçilen noktadan yola ara vermek için B tuşuna bas.

en: Press B to break path at selected segments.
tr: Seçilen kesimlerdeki yolu sonlandırmak için B'ye basın.

en: Path editing tool
tr: Yol düzenleme aracı

en: Zoom
tr: Büyüt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomInButton)
en: Zoom In
tr: Büyüt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomOutButton)
en: Zoom Out
tr: Küçült

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, convertToPath)
en: Convert To Path
tr: Yola Dönüştür

en: Scripts
tr: Betikler

en: Script Manager
tr: Betik Yöneticisi

en: Execute Script File...
tr: Betik Dosyası Çalıştır...

en: Script Manager...
tr: Betik Yöneticisi...

en: Execute Script File
tr: Betik Dosyası Çalıştır

en: Install Script Package
tr: Betik Paketi Yükle

en: Could not read the package "%1".
tr: "%1" paketi okunamadı.

en: The package "%1" does not contain a valid install.rc file.
tr: "%1" paketi geçerli bir install.rc dosyası içermiyor.

en: Failed to parse the install.rc file at package "%1".
tr: "%1" paketindeki install.rc dosyası ayrıştırılamadı.

en: Replace
tr: Değiştir

en: Save
tr: Kaydet

en: Add script file
tr: Betik dosyası ekle

en: Add collection folder
tr: Koleksiyon dizini ekle

en: Install script package file
tr: Betik paketi dosyası yükle

en: Install online script package
tr: Çevrimiçi betik paketi yükle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, add)
en: Add
tr: Ekle

en: Script File
tr: Betik Dosyası

en: Script
tr: Betik

en: Collection
tr: Koleksiyon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change master slide
tr: Kılavuz slaytı değiştir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change master page
tr: Kılavuz sayfayı değiştir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
tr: Sayfa Yerleşimini Düzenle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Display master background
tr: Kılavuz arkaplanı göster

[ctx: (qtundo-format)]
en: Display slide background
tr: Slayt arkaplanını göster

[ctx: (qtundo-format)]
en: Display page background
tr: Sayfa arkaplanını göster

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show master shapes
tr: Kılavuz şekilleri göster

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide master shapes
tr: Kılavuz şekilleri gizle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete slide | Delete slides
tr[0]: Slaytları sil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete page | Delete pages
tr[0]: Sayfaları sil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert slide
tr: Slayt ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert page
tr: Sayfa ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move slide | Move slides
tr[0]: Slaytları taşı

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move page | Move pages
tr[0]: Sayfaları taşı

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Misc
tr: Diğer

en: Grid
tr: Izgara

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
tr: Belge

en: Document Settings
tr: Belge Ayarları

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
tr: Yazar

en: Author
tr: Yazar

en: Select a master slide design:
tr: Bir kılavuz slayt tasarımı seç:

en: Master Slide
tr: Kılavuz Slayt

en: Select a master page design:
tr: Bir kılavuz sayfa tasarımı seç:

en: Master Page
tr: Kılavuz Sayfa

en: Slide %1
tr: Slayt %1

en: Page  %1
tr: Sayfa %1

en: Layer
tr: Katman

en: Group
tr: Grup

en: Shape
tr: Şekil

en: Rename Slide
tr: Slaytı Yeniden Adlandır

en: Rename Page
tr: Sayfayı Yeniden Adlandır

en: Rename Layer
tr: Katmanı Yeniden Adlandır

en: Slide
tr: Slayt

en: Visible
tr: Görünür

en: Locked
tr: Kilitli

en: &Move Here
tr: Buraya &Taşı

en: &Copy Here
tr: &Buraya Kopyala

en: C&ancel
tr: İ&ptal

en: Document
tr: Belge

en: Add a new slide or layer
tr: Yeni bir slayt ya da katman ekle

en: Add a new page or layer
tr: Yeni bir sayfa ya da katman ekle

en: Page
tr: Sayfa

en: Delete selected objects
tr: Seçili nesneleri sil

en: Raise selected objects
tr: Seçili nesneleri üste al

en: Lower selected objects
tr: Seçili nesneleri alta gönder

en: Minimal View
tr: En Küçük Görünüm

en: Detailed View
tr: Ayrıntılı Görünüm

en: Thumbnail View
tr: Küçük Resim Görünümü

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: New Layer
tr: Yeni Katman

en: Enter the name of the new layer:
tr: Yeni katmanın adını girin:

en: New layer
tr: Yeni Katman

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Layer
tr: Katman Oluştur

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Layer
tr: Katmanı Sil

en: Could not delete all layers. At least one layer is required.
tr: Tüm katmanlar silinemedi. En az bir katman gerekli.

en: Error deleting layers
tr: Katman silme hatası

en: Add a new slide
tr: Yeni bir slayt ekle

en: Add a new page
tr: Yeni bir sayfa ekle

en: Cut
tr: Kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Page %1
tr: Sayfa %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Slide | Paste Slides
tr[0]: Slaytları Yapıştır

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste Page | Paste Pages
tr[0]: Sayfaları Yapıştır

en: D&elete
tr: &Sil

en: Snap to Grid
tr: Kılavuza Uydur

en: Show Master Pages
tr: Ana Sayfaları Göster

en: Show Rulers
tr: Cetveli Göster

en: Show/hide the view's rulers
tr: Görünümün kılavuzlarını göster/gizle

en: Insert Page
tr: Sayfa Al

en: Insert a new page after the current one
tr: Şimdiki sayfadan sonra bir sayfa ekle

en: Copy Page
tr: Sayfayı Kopyala

en: Copy the current page
tr: Geçerli sayfayı kopyala

en: Delete Page
tr: Sayfayı Sil

en: Delete the current page
tr: Geçerli sayfayı sil

en: Master Page...
tr: Kılavuz Sayfa...

en: Page Layout...
tr: Sayfa Düzeni...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, variables)
en: Variable
tr: Değişken

en: Import Document...
tr: İçeriye Belge Aktar...

en: Configure...
tr: Yapılandır...

en: Import Slideshow
tr: İçeriye Slayt Gösterisi Aktar

en: Import Document
tr: Belgeyi Al

en: Could not import
    %1
tr: İçeriye aktarılmadı
    %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change page layout
tr: Sayfa düzenini değiştir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundImage)
en: Set image ...
tr: Resmi ayarla...

en: Page Background
tr: Sayfa Arkaplanı

en: Slide Background
tr: Slayt Arkaplanı

en: Document background
tr: Belge Arkaplanı

en: Use background of master slide
tr: Kılavuz slaytın arkaplanını kullan

en: Use background of master page
tr: Kılavuz sayfanın arkaplanını kullan

en: Display shapes of master slide
tr: Kılavuz slaytın şekillerini göster

en: Display shapes of master page
tr: Kılavuz sayfanın şekillerini göster

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change slide background image
tr: Slayt arkaplan resmini değiştir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change page background image
tr: Sayfa arkaplan resmini değiştir

en: Master Slide %1/%2
tr: Kılavuz Slayt %1/%2

en: Slide %1/%2
tr: Slayt %1/%2

en: Master Page %1/%2
tr: Kılavuz Sayfa %1/%2

en: Page %1/%2
tr: Sayfa %1/%2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Name
tr: İsim

en: Object Name
tr: Nesne Adı

en: Line Color
tr: Çizgi Rengi

en: Line Style
tr: Çizgi Biçemi

en: Position
tr: Konum

en: Height
tr: Yükseklik

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Size
tr: Boyut

en: Check
tr: İşaretle

en: Cross
tr: Çapraz

en: Tick
tr: Kalın

en: Dot
tr: Nokta

en: Style
tr: Biçim

en: Data Source
tr: Veri Kaynağı

en: Foreground Color
tr: Önplan Rengi

en: Field
tr: Alan

en: Left
tr: Sol

en: Center
tr: Orta

en: Right
tr: Sağ

en: Horizontal Alignment
tr: Yatay Hizalama

en: Top
tr: Üst

en: Bottom
tr: Alt

en: Vertical Alignment
tr: Dikey Hizalama

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Opacity
tr: Matlık

en: Word Wrap
tr: Sözcük Kaydır

en: Can Grow
tr: Büyüyebilir

en: Clip
tr: Klip

en: Resize Mode
tr: Yeniden Boyutlandırma Kipi

en: Static Image
tr: Durağan Resim

en: Caption
tr: Başlık

en: Label
tr: Etiket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblColumn)
en: Column:
tr: Sütun:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSort)
en: Sort
tr: Sırala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbHead)
en: Show Group Header
tr: Grup Üst Bilgisini Göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFoot)
en: Show Group Footer
tr: Grup Alt Bilgisini Göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakAfterFooter)
en: Insert Page Break After this Footer
tr: Bu alt bilgiden sonra Sayfa Sonladırması ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnOk)
en: &OK
tr: &Tamam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bntCancel)
en: &Cancel
tr: İ&ptal

en: Page Header (Even)
tr: Sayfa Üstbilgisi(Çift)

en: Page Header (Odd)
tr: Sayfa Üstbilgisi(Tek)

en: Page Header (First)
tr: Sayfa Üstbilgisi(İlk)

en: Page Header (Last)
tr: Sayfa Üstbilgisi(Son)

en: Page Footer (Even)
tr: Sayfa Altbilgisi(Çift)

en: Page Footer (Odd)
tr: Sayfa Altbilgisi(Tek)

en: Page Footer (First)
tr: Sayfa Altbilgisi(İlk)

en: Page Footer (Last)
tr: Sayfa Altbilgisi(Son)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReportHeader)
en: Report Header
tr: Rapor Üst Bilgisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbReportFooter)
en: Report Footer
tr: Rapor Alt Bilgisi

en: Title
tr: Başlık

en: Report Title
tr: Rapor Başlığı

en: Page Size
tr: Sayfa Boyutu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
tr: Dikey

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
tr: Yatay

en: Page Orientation
tr: Sayfa Yönlendirmesi

en: Show Grid
tr: Izagarayı Göster

en: Grid Divisions
tr: Izgara Bölümleri

en: Left Margin
tr: Sol Boşluk

en: Right Margin
tr: Sağ Boşluk

en: Top Margin
tr: Üst Boşluk

en: Bottom Margin
tr: Alt Boşluk

en: Script Interpreter
tr: Betik Yorumlayıcı

en: Object Script
tr: Nesne Betiği

en: Line
tr: Çizgi

en: Detail
tr: Ayrıntı

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SectionEditor)
en: Section Editor
tr: Bölüm Düzenleyici

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPageFooter)
en: Page Footer
tr: Sayfa Altbilgisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFootEven)
en: Even Page(s)
tr: Çift Sayfa(lar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFootFirst) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbHeadFirst)
en: First Page
tr: İlk Sayfa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFootLast) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbHeadLast)
en: Last Page
tr: Son Sayfa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFootOdd) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbHeadOdd)
en: Odd Page(s)
tr: Tek Sayfa(lar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFootAny)
en: Any Page(s)
tr: Sayfa(lar)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPageHeader)
en: Page Header
tr: Sayfa Üstbilgisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbHeadEven)
en: Even Pages(s)
tr: Çift Sayfalar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Group Sections
tr: Bölümleri grupla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: &Add
tr: &Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
tr: &Düzenle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Delete
tr: Sil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnMoveUp)
en: Move &Up
tr: &Yukarı Taşı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, brnMoveDown)
en: Move &Down
tr: &Aşağı Taşı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOk)
en: &Close
tr: &Kapat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List
tr: Listeyi Değiştir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Styles
tr: Biçemleri Değiştir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
tr: Sil

en: Key Press
tr: Basılacak Tuş

[ctx: (qtundo-format)]
en: Text
tr: Metin

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Column
tr: Sütunu Sil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Row
tr: Satırı Sil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Footnote
tr: Alıntı Ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Endnote
tr: Sonnot Ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Column Right
tr: Sağa Sütun Ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Column Left
tr: Sola Sütun Ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Row Below
tr: Aşağı Satır Ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Row Above
tr: Yukarıya Satır Ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List Numbering
tr: Liste Numaralandırmasını Değiştir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Column Width
tr: Sütun Genişliğini Ayarla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Row Height
tr: Satır Yüksekliğini Ayarla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste As Text
tr: Metin olarak Yapıştır

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
tr: Yapıştır

en: Index Reference
tr: Dizin Kaynağı

en: Text Reference
tr: Metin Referans

en: Found 1 match | Found %1 matches
tr[0]: %1 eşleşme bulundu

en: Found no match
tr: Elşeşme bulunamadı

en: Found no match
    
    No text was replaced
tr: Hiç eşleşme bulunmadı
    
    Hiç metin değiştirilmedi

en: 1 replacement made | %1 replacements made
tr[0]: %1 değiştirme yapıldı

en: Replace %1 with %2?
tr: %1 ögesi %2 ile değiştirilsin mi?

[ctx: Underline Style]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: Underline Style]
en: Single
tr: Tek

[ctx: Underline Style]
en: Double
tr: Çift

[ctx: (qtundo-format)]
en: New Paragraph
tr: Yeni Paragraf

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Bookmark
tr: Yer İmi Ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Index
tr: Dizin Ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Variable
tr: Değişken Ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Break
tr: Sonlandırıcı Ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Table
tr: Tablo Ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells
tr: Hücreleri Birleştir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Split Cells
tr: Hücreleri Böl

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Table Width
tr: Tablo Genişliğini Ayarla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Formatting
tr: Kenar Biçimlendirmesini Değiştir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Table Of Contents
tr: İçindekiler Ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Table Of Contents
tr: İçindekiler Tablosunu Düzenle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Bibliography
tr: Kaynakça girişi ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Citation
tr: Alıntı Ekle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Typing
tr: Yazıyor

[ctx: (qtundo-format)]
en: Bold
tr: Kalın

[ctx: (qtundo-format)]
en: Italic
tr: Yatık

[ctx: (qtundo-format)]
en: Underline
tr: Altı Çizili

[ctx: (qtundo-format)]
en: Strike Out
tr: Üzeri Çizili

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Alignment
tr: Hizalamayı Değiştir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Vertical Alignment
tr: Dikey Hizalamayı Ayarla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Indent
tr: Girintiyi Azalt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Indent
tr: Girintiyi Büyüt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease font size
tr: Yazı tipi boyutunu küçült

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase font size
tr: Yazı tipi boyutunu büyüt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Font
tr: Yazı Tipini Ayarla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Font Size
tr: Yazı Tipi Boyutunu Ayarla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Background Color
tr: Arkaplan Rengini Ayarla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Text Color
tr: Metin Rengini Ayarla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Character Style
tr: Karakter Biçimlendirmesini Ayarla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Paragraph Style
tr: Paragraf Biçimlendirmesini Ayarla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Formatting
tr: Biçim

en: Formatting
tr: Biçim

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_formatTab)
en: Format
tr: Biçim

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Undo %1
tr: Geri Al %1

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
tr: Geri Al

en: Redo %1
tr: Yinele %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
tr: Yinele

en: Redo
tr: Yinele

en: Undo
tr: Geri Al

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
tr: &Dosya

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
tr: &Ayarlar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
tr: Dosya

en: Delete the author profile
tr: Yazar Profilini Sil

en: Name of Profile
tr: Profil Adı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel)
en: Name:
tr: İsim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInitialsDesc)
en: Initials:
tr: Baş harfler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
tr: Başlık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPositionDesc)
en: Position:
tr: Konum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompanyDesc)
en: Company:
tr: Şirket:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmailDesc)
en: Email:
tr: E-posta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome)
en: Telephone (home):
tr: Telefon (ev):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork)
en: Telephone (work):
tr: Telefon (iş):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFaxDesc)
en: Fax:
tr: Faks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreetDesc)
en: Street:
tr: Sokak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPostalDesc)
en: Postal code:
tr: Posta kodu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCityDesc)
en: City:
tr: Şehir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountryDesc)
en: Country:
tr: Ülke:

en: No autosave
tr: Otomatik kayıt yok

[ctx: unit symbol for minutes, leading space as separator]
en:  min
tr:  Asgari

en: Autosave interval:
tr: Otomatik kaydetme aralığı:

en: Create backup file:
tr: Yedekleme dosyası oluştur:

en: Show grid:
tr: Izgarayı göster:

en: Snap to grid:
tr: Izgaraya uydur:

en: Grid color:
tr: Izgara rengi:

en: Spacing
tr: Aralıklandırma

[ctx: Horizontal grid spacing]
en: &Horizontal:
tr: &Yatay:

[ctx: Vertical grid spacing]
en: &Vertical:
tr: &Dikey:

en: Units:
tr: Birimler:

en: Only print and exit
tr: Sadece yazdır ve çık

en: Open a new document with a template
tr: Yeni bir belgeyi şablon ile aç

en: Override display DPI
tr: Ekran DPI değerinin üzerine yaz

en: Only export to PDF and exit
tr: Sadece PDF olarak dışarıya aktar ve çık

en: No template found for: %1
tr: Bunun için bir şablon bulunamadı: %1

en: Too many templates found for: %1
tr: %1 için çok fazla şablon bulundu

en: Template %1 failed to load.
tr: %1 şablonu yüklenemedi.

en: Unknown Calligra MimeType %1. Check your installation.
tr: Bilinmeyen Calligra Mime Türü %1. Kurulumunuzu kontrol edin.

[ctx: @title:window]
en: Recover Files
tr: Dosyayı Kurtar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_alwaysUseCheckBox)
en: Always use this template at application start up
tr: Uygulama başlatılırken her zaman bu şablonu kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_alwaysUseCheckBox)
en: Always use this template
tr: Her zaman bu şablonu kullan

en: Making backup...
tr: Yedekleme yapılıyor...

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: Document <i>%1</i> saved
tr: <i>%1</i> belgesi kaydedildi

en: Autosaving...
tr: Otomatik kaydediliyor...

en: Error during autosave! Partition full?
tr: Otomatik kaydetme sırasında hata! Disk bölümü dolu olabilir mi?

en: Could not create the file for saving
tr: Dosya kaydetmek için oluşturulamadı

en: Not able to write '%1'. Partition full?
tr: '%1' yazılamadı. Disk bölümü dolu olabilir mi?

en: Not able to write RDF metadata. Partition full?
tr: RDF verisi yazılamaz. Disk bölümü dolu olabilir mi?

en: Error while trying to write '%1'. Partition full?
tr: '%1' yazılırken hata oluştu. Disk bölümü dolu olabilir mi?

en: Malformed URL
    %1
tr: Bozuk URL
    %1

en: An autosaved file exists for this document.
    Do you want to open it instead?
tr: Bu belge için otomatik olarak kaydedilen bir dosya var.
    Diğer bir seçenek olarak bunu açmak ister misiniz?

en: The file %1 does not exist.
tr: %1 dosyası bulunamadı.

en: Creation error
tr: Oluşturma hatası

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: Cannot create storage
tr: Depolama oluşturulamadı

en: Bad MIME type
tr: Kötü MIME tipi

en: Error in embedded document
tr: Gömülü belge içerisinde hata

en: Format not recognized
tr: Biçim tanınamadı

en: Not implemented
tr: Özellik henüz eklenmedi

en: Parsing error
tr: Ayrıştırma hatası

en: Document is password protected
tr: Belge parola korumalı

en: Invalid file format
tr: Geçersiz dosya biçimi

en: Internal error
tr: İç hata

en: Out of memory
tr: Yetersiz bellek

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Could not open
    %2.
    Reason: %1
tr: Dosya açılamıyor
    %2.
    Sebep: %1

en: Document <i>%1</i> loaded
tr: <i>%1</i> belgesi yüklendi

en: Could not find %1
tr: %1 bulunamıyor

en: Parsing error in %1 at line %2, column %3
    Error message: %4
tr: %1 dosyasında %2. satır, %3. sütunda ayrıştırma hatası
    Hata İletisi: %4

en: %1 is not a file.
tr: %1 geçerli bir dosya değil.

en: Could not open the file for reading (check read permissions).
tr: Dosya okumak için açılamadı (okuma izinlerini kontrol edin).

en: Could not read the beginning of the file.
tr: Dosyanın başlangıcı okunamadı.

en: parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
tr: Dosyadaki %1. satır, %2. sütunda ayırma hatası
    Hata Mesajı: %3

en: Not a valid Calligra file: %1
tr: Geçerli bir Calligra dosyası değil: %1

en: Invalid document: no file 'maindoc.xml'.
tr: Geçersiz belge: 'maindoc.xml' dosyası yok

en: Document <i>%1</i> contains several versions. Go to File->Versions to open an old version.
tr: <i>%1</i> belgesi birkaç sürüm içeriyor. Eski sürümleri açmak için Dosya->Sürümler menüsüne gidin.

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: <p>The document <b>'%1'</b> has been modified.</p><p>Do you want to save it?</p>
tr: <p><b>'%1'</b> adlı belge değiştirildi. </p><p>Kaydetmek ister misiniz?</p>

en: Internal error: saveXML not implemented
tr: İç hata: saveXML desteklenmiyor

en: a word processing
tr: bir kelime işlemci belgesi

en: a spreadsheet
tr: bir heasp tablosu

en: a presentation
tr: bir sunum

en: a chart
tr: bir çizelge

en: a drawing
tr: bir çizim

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filePathInfoLabel)
en: Path:
tr: Yol:

[ctx: Document title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
tr: Başlık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSubjectDesc)
en: Subject:
tr: Konu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblKeywordsDesc)
en: Keywords:
tr: Anahtar sözcükler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCommentsDesc)
en: Comments:
tr: Açıklama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCreatedDesc)
en: Created:
tr: Oluşturulma zamanı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblModifiedDesc)
en: Modified:
tr: Değiştirilme zamanı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLastPrintedDesc)
en: Last printed:
tr: Son yazdırılma zamanı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEditingDesc)
en: Total editing time:
tr: Toplam düzenleme süresi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbReset)
en: &Reset
tr: Sıfı&rla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRevisionDesc)
en: Revision number:
tr: Sürüm numarası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncryptedDesc)
en: Encryption:
tr: Şifreleme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbEncrypt)
en: &Encrypt
tr: Şif&rele

en: Document Information
tr: Belge Bilgisi

en: General
tr: Genel

en: Last saved by
tr: Son kaydeden kişi

en: Use ';' (Example: Office;KDE;Calligra)
tr: Kullan ';' (Örnek: Office;KDE;Calligra)

en: This document will be decrypted
tr: Bu belgenin şifrelemesi açılacak

en: Do not decrypt
tr: Şifrelemeyi açma

en: This document is encrypted
tr: Bu belge şifrelenmiş

en: D&ecrypt
tr: &Şifrelemeyi Aç

en: This document will be encrypted.
tr: Bu belge şifelenecek.

en: Do not encrypt
tr: Şifrelemeyi Aç&ma

en: This document is not encrypted
tr: Bu belge şifrelenmiş değil

en: This document does not support encryption
tr: Bu belge şifrelemeyi desteklemiyor

en: Confirm Decrypt
tr: Şifrelemeyi Doğrula

en: Decrypt
tr: Şifrelemeyi Aç

en: Save Document
tr: Belgeyi Kaydet

en: %1 (unknown file type)
tr: Bilinmeyen dosya türü %1

en: Change Filetype
tr: Dosya Tipini Değiştir

en: Change
tr: Değiştir

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Open Document
tr: Belge Aç

en: %1 (Uncompressed XML Files)
tr: %1 (Sıkıştırılmamış XML Dosyaları)

en: %1 (Flat XML File)
tr: %1 (Düz XML Dosyası)

en: %1 (Encrypted)
tr: %1 (Şifrelenmiş)

en: %1 (%2 Compatible)
tr: %1 (%2 Uyumlu)

en: Could not export file.
tr: Dosya aktarılamadı.

en: Missing Export Filter
tr: Dışa Aktarma Süzgeci Eksik

en: Could not import file of type
    %1
tr: %1
    türünde dosya içe aktarılamıyor

en: Missing Import Filter
tr: İçe Aktarma Süzgeci Eksik

en: Choose Filter
tr: Seç

en: Case Sensitive
tr: Büyük ve Küçük Harf Duyarlı

en: Whole Words Only
tr: Sadece Tüm Kelimeler

en: Match only whole words
tr: Sadece tam sözcük eşleşenler

[ctx: Label for the Find text input box]
en: Find:
tr: Bul:

[ctx: Next search result]
en: Next
tr: Sonraki

[ctx: Previous search result]
en: Previous
tr: Önceki

[ctx: Search options]
en: Options
tr: Seçenekler

[ctx: Label for the Replace text input box]
en: Replace:
tr: Değiştir:

[ctx: Replace the current match]
en: Replace
tr: Değiştir

[ctx: Replace all found matches]
en: Replace All
tr: Tümünü Değiştir

[ctx: Total number of matches]
en: 1 match found | %1 matches found
tr[0]:  %1 eşleşen bulundu

en: No matches found
tr: Eşleşen arama yok

en: Shows or hides grid
tr: Izgarayı gizler veya gösterir

en: %1 unsaved document (%2)
tr: %1 kaydedilmemiş belge (%2)

en: Export as PDF...
tr: PDF olarak &Aktar...

en: Reload
tr: Yeniden Yükle

en: Versions...
tr: Sürümler...

en: E&xport...
tr: &Aktar...

en: &Themes
tr: &Temalar

en: Full Screen Mode
tr: Tam Ekran Kipi

en: (write protected)
tr: (yazma korumalı)

en: Save as %1
tr: Farklı kaydet %1

en: Confirm Save
tr: Kaydetmeyi Onayla

en: Confirm Export
tr: Aktarmayı Onayla

en: Export
tr: Aktar

en: Save Document As
tr: Farklı Kaydet

en: Export Document As
tr: Belgeyi Farklı Aktar

en: A document with this name already exists.
    Do you want to overwrite it?
tr: Bu isimde bir belge zaten var.
    Üzerine yazmak ister misiniz?

en: Warning
tr: Uyarı

en: Export to PDF
tr: PDF olarak Dışarıya Aktar

en: Show %1 Toolbar
tr: %1 Araç Çubuğunu Göster

en: Hide %1 Toolbar
tr: %1 Araç Çubuğunu Gizle

en: Document - %1
tr: Belge - %1

en: You will lose all changes made since your last save
    Do you want to continue?
tr: Son kayetmenizden bu yana yapılan tüm değişiklikleri kaybedeceksiniz
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Recent Documents
tr: Son Kullanılan Belgeler

en: Custom Document
tr: Özel Belge

en: Could not save
    %1
tr: Kaydedilemiyor:
    %1

en: Could not save %1
    Reason: %2
tr: Kaydedilemiyor:%1
    Gerekçe: %2

en: Could not open
    %1
tr: Açılamıyor:
    %1

en: Could not open %1
    Reason: %2
tr: %1 dosyası açılamıyor
    Gerekçe: %2

en: Printing done
tr: Yazdırma tamamlandı

en: Close
tr: Kapat

en: Stopped
tr: Durdu

en: Stop
tr: Dur

en: Open This Document
tr: Bu Belgeyi Aç

[ctx: File modification date and time. %1 is date time]
en: <tr><td><b>Modified:</b></td><td>%1</td></tr>
tr: <tr><td><b>Değiştirilme zamanı:</b></td><td>%1</td></tr>

[ctx: File access date and time. %1 is date time]
en: <tr><td><b>Accessed:</b></td><td>%1</td></tr>
tr: <tr><td><b>Erişilme zamanı:</b></td><td>%1</td></tr>

en: First line indent
tr: İlk satır girintilemesi

en: Left indent
tr: Sol girinti

en: Right indent
tr: Sağ girinti

en: Show Guides
tr: Kılavuzları Göster

en: Shows or hides guides
tr: Kılavuzları gösterir veya gizler

en: Create Template
tr: Şablon Oluştur

[ctx: Template name]
en: Name:
tr: İsim:

en: Group:
tr: Grup:

en: &Add Group...
tr: &Grup Ekle...

en: &Remove
tr: &Kaldır

en: Picture
tr: Resim

en: &Preview
tr: &Önizleme

en: Custom:
tr: Özel:

en: &Select...
tr: &Seç...

en: Use the new template as default
tr: Yeni şablonu öntanımlı olarak kullan

en: Use the new template every time %1 starts
tr: %1 her başlatıldığında yeni şablonu kullan

en: Do you really want to overwrite the existing '%1' template?
tr: Varolan '%1' şablonunun üstüne gerçekten yazmak istiyor musunuz?

en: Add Group
tr: Grup Ekle

en: Enter group name:
tr: Bir grup ismi girin:

en: This name is already used.
tr: Bu isim zaten kullanılıyor.

en: Do you really want to remove that group?
tr: Bu grubu gerçekten kaldırmak istiyor musunuz?

en: Remove Group
tr: Grubu Kaldır

en: Do you really want to remove that template?
tr: Bu şablonu gerçekten kaldırmak istiyor musunuz?

en: Remove Template
tr: Şablonu Kaldır

en: &Delete
tr: &Sil

en: Could not load picture.
tr: Resim yüklenemiyor.

en: No picture available.
tr: Ulaşılabilir resim yok.

en: Use This Template
tr: Bu Şablonu Kullan

en: Tools
tr: Araçlar

en: Tool Options
tr: Araç Seçenekleri

en: Version
tr: Sürüm

en: Date & Time
tr: Tarih ve Saat

en: Saved By
tr: Kaydeden

en: Comment
tr: Açıklama

en: &Modify
tr: &Düzenle

en: &Open
tr: &Aç

en: A new version could not be added
tr: Yeni bir sürüm eklenemedi

en: Date: %1
tr: Tarih: %1

en: &New View
tr: &Yeni Görünüm

en: Active Author Profile
tr: Etkin Yazar Profili

[ctx: choice for author profile]
en: Anonymous
tr: Anonim

en: Reference
tr: Kaynak

[ctx: statement is an Rdf related term]
en: Discard invalid statements?
tr: Geçersiz ifadeler silinsin mi?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Triples
tr: Üçlü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newTripleButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newNamespaceButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newStylesheet)
en: new
tr: yeni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copyTripleButton)
en: copy
tr: kopyala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteTripleButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteNamespaceButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteStylesheet)
en: delete
tr: sil

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Namespaces
tr: İsimlendirmeler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_namespaceView)
en: Prefix
tr: Önek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_namespaceView)
en: Namespace
tr: İsimlendirme (namespace)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Semantic
tr: Anlamsal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sparqlExecute)
en: Execute
tr: Yürüt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Stylesheets
tr: Biçim sayfaları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Contacts
tr: Kişiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Events
tr: Olaylar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Locations
tr: Konumlar

en: Area
tr: Alan

en: Region
tr: Bölge

en: Could not add entry
    %1
tr: Girdi eklenemiyor
    %1

en: Could not save iCal file
    %1
tr: iCal dosyası Kaydedilemiyor
    %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Summary:
tr: &Özet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Location:
tr: &Konum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Start:
tr: &Başlat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &End:
tr: &Son:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tadtab)
en: Time and Date
tr: Saat ve Tarih

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tztab)
en: Timezone
tr: Zaman Dilimi

en: Calendar Event
tr: Takvim Olayı

en: Edit...
tr: Düzenle...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Name:
tr: &İsim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Nick:
tr: Takma A&d:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Phone Number:
tr: &Telefon Numarası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Home Page:
tr: &Ev Sayfası:

en: Contact Information
tr: Kişi Bilgileri

en: Import contact
tr: Kişileri İçe Aktar

en: Export as vcard...
tr: Vcard olarak dışarıya aktar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Name
tr: &İsim

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Marble::MarbleWidget, map)
en: The Earth
tr: Dünya

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Marble::MarbleNavigator, zoomer)
en: Use this control to navigate.
tr: Gezinmek için bu denetimi kullanın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Latitude
tr: Enlem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Longitude
tr: Boylam

en: Location Information
tr: Konum Bilgileri

en: People
tr: İnsanlar

en: System
tr: Sistem

en: User
tr: Kullanıcı

en: Edit %1
tr: Düzenle %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, variables)
en: Description
tr: Açıklama

en: Empty
tr: Boş

en: Blank
tr: Boş

en: Valid
tr: Geçerli

en: Subject
tr: Konu

en: Obj Type
tr: Nesne Türü

en: DataType
tr: Veri türü

en: Stored In
tr: Kaydedildi

[ctx: default theme name]
en: Default
tr: Öntanımlı

en: Configuration...
tr: Yapılandırma...

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
tr: &Araçlar

en: Please enter the password to open this file.
tr: Lütfen bu belgeyi açmak için parolayı girin.

en: Please enter the password to encrypt the document with.
tr: Lütfen belgeyi şifrelemek istediğiniz parolayı girin.

en: Do you want to save the password?
tr: Parolayı gerçekten kaydetmek istiyor musunuz?

en: No store backend
tr: Kaydetme arka ucu yok

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
tr: Ana belge içerisinde %1. satır, %2. sütunda ayrıştırma hatası
    Hata İletisi: %3

[ctx: Page size]
en: US Letter
tr: US Mektup

[ctx: Page size]
en: US Legal
tr: US Resmi

[ctx: Page size]
en: Screen
tr: Ekran

[ctx: Page size]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: Page size]
en: US Ledger
tr: US Ana Defter

en: The directory mode is not supported for remote locations.
tr: Uzak konumlar için dizin kipi desteklenmiyor.

en: Millimeters (mm)
tr: Milimetre (mm)

en: Centimeters (cm)
tr: Santimetre (cm)

en: Decimeters (dm)
tr: Desimetre (dm)

en: Inches (in)
tr: İnç (in)

en: Points (pt)
tr: Nokta (pt)

en: Pixels (px)
tr: Piksel (px)

en: Error!
tr: Hata!

en: Clear
tr: Temizle

en: Subtract
tr: Çıkart

en: Multiply
tr: Çarp

en: Alpha mask
tr: Alpha maskesi

en: Lightness
tr: Açıklık

en: Blue
tr: Yeşil

en: Green
tr: Yeşil

en: Red
tr: Kırmızı

en: Alpha darken
tr: Alpha karart

en: Divide
tr: Böl

en: Erase
tr: Sil

en: Overlay
tr: Üstüne Bindir

en: Geometric Mean
tr: Geometrik Ortalama

en: Parallel
tr: Paralel

en: Screen
tr: Ekran

en: Lighten
tr: Aydınlat

en: Soft Light
tr: Hafif Işık

en: Linear Light
tr: Doğrusal Işık

en: Darken
tr: Karart

en: Addition
tr: Toplama

en: Difference
tr: Fark

en: Color
tr: Renk

en: Hue
tr: Renk

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Increase Saturation
tr: Doygunluğu Arttır

en: Decrease Saturation
tr: Doygunluğu Azalt

en: Luminosity
tr: Parlaklık

en: Increase Luminosity
tr: Parlaklığı Arttır

en: Decrease Luminosity
tr: Parlaklığı Azalt

en: Color HSI
tr: Renk HSI

en: Saturation HSI
tr: Doygunluk HSI

en: Increase Saturation HSI
tr: Doygunluk HSI Artır

en: Decrease Saturation HSI
tr: Doygunluk HSI Azalt

en: Intensity
tr: Yoğunluk

en: Increase Intensity
tr: Yoğunluğu Arttır

en: Decrease Intensity
tr: Yoğunluğu Azalt

en: Color HSL
tr: Renk HSL

en: Saturation HSL
tr: Doygunluk HSL

en: Increase Saturation HSL
tr: Doygunluk HSL Arttır

en: Decrease Saturation HSL
tr: Doygunluk HSL Azalt

en: Increase Lightness
tr: Açıklığı Arttır

en: Decrease Lightness
tr: Açıklığı Azalt

en: Color HSV
tr: Renk HSV

en: Saturation HSV
tr: Doygunluk HSV

en: Increase Saturation HSV
tr: Doygunluk HSV Arttır

en: Decrease Saturation HSV
tr: Doygunluk HSV Azalt

en: Value
tr: Değer

en: Increase Value
tr: Değeri Arttır

en: Decrease Value
tr: Değeri Azalt

en: Soft light
tr: Hafif Işık

en: Generic RGB Histogram
tr: Genel RGB Sütun Grafiği

en: L*a*b* Histogram
tr: L*a*b* Sütun Grafiği

en: Generic L*a*b* Histogram
tr: Genel  L*a*b* Sütun Grafiği

en: Red Green Blue
tr: Kırmızı Yeşil Mavi

en: Grayscale
tr: Gri tonlama

en: Grayscale (without transparency)
tr: Gri tonlama (şeffaflık olmadan)

en: 8 Bits
tr: 8 Bit

en: 16 Bits
tr: 16 Bit

en: 16 Bits Float
tr: 16 Bit Float

en: 32 Bits Float
tr: 32 Bit Float

en: Arithmetic
tr: Aritmetik

en: Negative
tr: Negatif

en: Mix
tr: Karışım

en: SVG Gradient
tr: SVG Derecesi

en: Invalid integer number
tr: Geçersiz tamsayı

en: This integer number may be too large.
tr: Tamsayı çok büyük olabilir.

en: Invalid identifier
tr: Geçersiz tanımlayıcı

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
tr: Tanımlayıcılar harfle veya '_' ile başlayabilirler

[ctx: Text list-style]
en: None
tr: Hiçbiri

en: Small Bullet
tr: Küçük Madde İmi

en: Circle Bullet
tr: Yuvarlak Madde İmi

en: Square Bullet
tr: Kare Madde İmi

en: Rhombus Bullet
tr: Eşkenar Dörtgen Madde İmi

en: Check Mark Bullet
tr: Onaylama Madde İmi

en: Rightwards Arrow Bullet
tr: Sağa Ok Madde İmi

en: Arabic
tr: Arapça

en: Lower Alphabetical
tr: Küçük Alfabetik

en: Upper Alphabetical
tr: Büyük Alfabetik

en: Lower Roman
tr: Küçük harf Roman

en: Upper Roman
tr: Büyük harf Roman

en: Large Bullet
tr: Büyük Madde İmi

en: Ballot X Bullet
tr: Oylama X Madde İmi

en: Rightwards Arrow Head Bullet
tr: Sağa Doğru Ok Başı Madde İmi

en: Bengali
tr: Bengalce

en: Gujarati
tr: Gujarat Dili

en: Kannada
tr: Kannada Dili

en: Malayalam
tr: Malay Dili

en: Oriya
tr: Oriya Dili

en: Tamil
tr: Tamil Dili

en: Tibetan
tr: Tibetçe

en: ArabicAlphabet
tr: Arap Alfabesi

en: Recent:
tr: Son kullanılan:

en: Add / Remove Colors...
tr: Renk Ekle / Kaldır...

en: Import Data
tr: Veri Al

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Recommended ( %1 )
tr: Önerilen ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Locale ( %1 )
tr: Yerel ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
tr: Diğer ( %1 )

en: Generic
tr: Genel

en: Currency
tr: Para birimi

en: Please check the ranges you specified. The start value must be lower than the end value.
tr: Lütfen belirlediğiniz aralığı kontrol edin. Başlangıç değeri bitiş değerinden düşük olmalıdır.

en: Cannot find encoding: %1
tr: Kodlama bulunamadı: %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dataTab)
en: Data
tr: Veri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: E&ncoding:
tr: K&odlama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowHeader)
en: First row contains headers
tr: Birinci satır başlıkları içerir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColHeader)
en: First column contains headers
tr: Birinci sütun başlıkları içerir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterBox)
en: Delimiter
tr: Sınırlayıcı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
tr: Virgül

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
tr: Noktalı virgül

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other
tr: Diğer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioTab)
en: Tabulator
tr: Tablolayıcı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
tr: Boşluk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Text&quote:
tr: Metin &alıntı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Decimal symbol:
tr: Ondalık sembolü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Thousands separator:
tr: Binler basamağı ayırıcısı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreDuplicates)
en: Ignore duplicate delimiters
tr: Aynısı olan sınırlandırıcıları yoksay

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Format:
tr: &Biçim:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_rangesTab)
en: Ranges
tr: Aralıklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
tr: Güncelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Import columns:
tr: Sütun ekle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Import lines:
tr: Satır ekle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: to
tr: -

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, remove)
en: Remove
tr: Kaldır

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, open)
en: Open palette
tr: Palet aç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, save)
en: Save palette
tr: Paleti kaydet

en: Add Color To Palette
tr: Rengi Palete Ekle

en: Color name:
tr: Renk adı:

en: Cannot write to palette file %1. Maybe it is read-only.
tr: %1 palet dosyasına yazılamıyor. Salt-okunur olabilir.

en: Palette
tr: Palet

en: Add/Remove Colors
tr: Renk Ekle/Kaldır

en: Page Layout
tr: Sayfa Yerleşimi

en: Apply to document
tr: Belgeye uygula

en: Left Edge:
tr: Sol Kenarlık:

en: Right Edge:
tr: Sağ Kenarlık:

en: Binding Edge:
tr: Cilt Kenarlığı:

en: Page Edge:
tr: Sayfa Kenarlığı:

en: Facing Pages:
tr: Dönen Sayfalar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, facingPages)
en: Facing pages
tr: Dönen sayfalar

en: Page Layout:
tr: Sayfa Düzeni:

en: Page spread
tr: Sayfa dağılımı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unitsLabel)
en: Unit:
tr: Birim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesLabel)
en: Follow style:
tr: Sonraki biçem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size:
tr: Boyut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
tr: Genişlik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Height:
tr: Yükseklik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Orientation:
tr: Yönelim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, facingPageLabel)
en: Facing pages:
tr: Dönen sayfalar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleSided)
en: Single sided
tr: Tek yanlı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Text direction:
tr: Metin yönü:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Automatic
tr: Otomatik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Left to right
tr: Soldan sağa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Right to left
tr: Sağdan sola

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, margins)
en: Margins
tr: Kenarlarlıklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Top:
tr: Üst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Binding edge:
tr: Cilt kenarlığı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Page edge:
tr: Sayfa kenarlığı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Bottom:
tr: Alt:

en: Import Resource
tr: İçeriye Kaynak Aktar

en: Delete Resource
tr: Kaynağı Sil

en: Download Resource
tr: Kaynak İndir

en: Share Resource
tr: Kaynağı Paylaş

en: Choose File to Add
tr: Eklenecek Dosyayı Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shadowVisible)
en: Show Shadow
tr: Gölgeyi Göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Angle:
tr: Açı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Offset:
tr: Denge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color:
tr: Renk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Blur radius:
tr: Bulanıklık yarıçapı:

en: Style:
tr: Biçim:

en: Set line width of actual selection
tr: Gerçek seçimin çizgi genişliğini ayarla

en: Cap:
tr: Başlık:

en: Join:
tr: Birleştir:

en: Value (brightness)
tr: Değer (parlaklık)

en: Yellow
tr: Sarı

en: Black
tr: Siyah

en: Green to magenta*
tr: Yeşilden megentaya*

en: Blue to yellow
tr: Maviden sarıya

en: Opacity:
tr: Matlık:

en: Color Selector
tr: Renk Seçici

en: deselect item
tr: ögenin seçimini kaldır

en: select item
tr: öge seç

en: Use same aspect as pixels
tr: Aynı görünümü piksel olarak kullan

en: Zoom to Selection
tr: Seçime Büyüt

en: Zoom to All
tr: Tümünü Büyüt

en: Fit Page Width
tr: Sayfa Genişliğine Sığdır

en: Fit Page
tr: Sayfayı Sığdır

en: Actual Pixels
tr: Şimdiki Pikseller
