okular - en to he translation catalogue (488 entries)

en: Keeps used memory as low as possible. Do not reuse anything. (For systems with low memory.)
he: השאר את הזכרון שבשימוש ברמה הנמוכה האפשרית. (למערכות עם זכרון מועט.)

en: A good compromise between memory usage and speed gain. Preload next page and boost searches. (For systems with 256MB of memory, typically.)
he: פשרה טובה בין שימוש בזכרון למהירות. העלאה מוקדמת של הדף הבא והאצת חיפושים. (מתאים, בדרך כלל, למערכות עם 256M זיכרון.)

en: Keeps everything in memory. Preload next pages. Boost searches. (For systems with more than 512MB of memory.)
he: שמור הכל בזכרון העלאה מוקדמת של הדפים הבאים והאצת חיפושים. (מתאים למערכות עם יותר מ 512M זיכרון.)

[ctx: Text editor]
en: Custom Text Editor
he: עורך טקסט מותאם אישית

[ctx: Text editor]
en: Emacs client
he: לקוח Emacs

[ctx: Text editor]
en: Lyx client
he: לקוח Lyx

[ctx: @info:whatsthis]
en: <qt>Set the command of a custom text editor to be launched.<br />
    You can also put few placeholders:
    <ul>
      <li>%f - the file name</li>
      <li>%l - the line of the file to be reached</li>
      <li>%c - the column of the file to be reached</li>
    </ul>
    If %f is not specified, then the file name is appended to the specified command.
he: <qt>הגדרת הפקודה להפעלת עורך טקסט מותאם אישית.<br />
    כמו כן ניתן להוסיף מספר ממלאי מקום:
    <ul>
      <li>%f - שם הקובץ</li>
      <li>%l - השורה בקובץ אליה יש להגיע</li>
      <li>%c - העמודה בקובץ אליה יש להגיע</li>
    </ul>
    אם %f לא הוגדר, אז שם הקובץ יתווסף לפקודה שצוינה.

en: General
he: כללי

en: General Options
he: אפשרויות כלליות

en: Accessibility
he: נגישות

en: Accessibility Reading Aids
he: עזרי קריאה לנגישות

en: Performance
he: ביצועים

en: Performance Tuning
he: כיוונון ביצועים

en: Presentation
he: מצגת

en: Options for Presentation Mode
he: אפשרויות למצב מצגת

note: i18n: file: conf/dlgidentitybase.ui:31 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Identity
he: זהות

en: Identity Settings
he: הגדרות זהות

note: i18n: file: conf/dlgeditorbase.ui:19 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Editor
he: עורך

en: Editor Options
he: אפשרויות העורך

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
he: המסך הנוכחי

[ctx: @label:listbox The default screen for the presentation mode]
en: Default Screen
he: מסך ברירת המחדל

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
he: מסך %1

en:  second |  seconds
he[0]:  שנייה
he[1]:  שניות

en: Go to page %1
he: עבור לעמוד %1

en: Open external file
he: פתח קובץ חיצוני

en: Execute '%1'...
he: הפעל את '%1'...

en: First Page
he: עמוד ראשון

en: Previous Page
he: עמוד קודם

en: Next Page
he: עמוד הבא

en: Last Page
he: עמוד אחרון

en: Back
he: אחורה

en: Forward
he: קדימה

en: Quit
he: יציאה

en: Start Presentation
he: התחל מצגת

en: End Presentation
he: סיים מצגת

en: Find...
he: חיפוש...

en: Go To Page...
he: עבור לעמוד

en: Play sound...
he: נגן צליל...

en: JavaScript Script
he: סקריפט של JavaScript

en: Play movie...
he: נגן סרט...

en: %1 x %2 in
he: %1 על %2 אינץ'

en: %1 x %2 mm
he: %1 על %2 מ"מ

en: End of document reached.
    Continue from the beginning?
he: הגעת לסוף המסמך.
    להמשיך מההתחלה?

en: No matches found for '%1'.
he: אין תוצאות עבור "%1"

en: Beginning of document reached.
    Continue from the bottom?
he: הגעת לתחילת המסמך.
    להמשיך מהסוף?

en: Can not find a plugin which is able to handle the document being passed.
he: לא ניתן למצוא תוסף שיכול לטפל במסמך שמועבר.

en: Search in progress...
he: חיפוש בתהליכים...

en: Searching for %1
he: חיפוש אחר %1

en: The document is trying to execute an external application and, for your safety, Okular does not allow that.
he: המסמך מנסה להפעיל תוכנית חיצונית, למען שמירת על אבטחתך, Okular מנע זאת.

en: No application found for opening file of mimetype %1.
he: לא נמצא יישום לפתיחה של קובץ מטיפוס %1.

en: Title
he: כותרת

en: Subject
he: נושא

en: Description
he: תיאור

en: Author
he: מחבר

en: Creator
he: יוצר

en: Producer
he: מפיק

en: Copyright
he: זכויות יוצרים

en: Pages
he: עמודים

en: Created
he: נוצר

en: Modified
he: השתנה

en: Mime Type
he: סוג MIME

en: Category
he: קטגוריה

en: Keywords
he: מילות מפתח

en: File Path
he: נתיב קובץ

en: File Size
he: גודל קובץ

en: Page Size
he: גודל העמוד

en: Plain &Text...
he: טקסט &פשוט...

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
he: טקסט OpenDocument

[ctx: 'source' is a source file]
en: Source: %1
he: מקור: %1

en: Backend Selection
he: בחירת מנוע

en: <qt>More than one backend found for the MIME type:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Please select which one to use:</qt>
he: <qt>נמצא יותר ממנגנון אחד עבור סוג ה־MIME:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />אנא בחר באיזה מהם להשתמש:</qt>

en: Selection Tools
he: כלי בחירה

en: Click to use the current selection tool
    Click and hold to choose another selection tool
he: לחץ כדי להשתמש בכלי הבחירה הנוכחי
    לחץ והחזק כדי לבחור בכלי בחירה אחר

en: Text of the new note:
he: הטקסט שיכלל בהערה החדשה:

en: New Text Note
he: הערת טקסט חדשה

en: Please insert your name or initials:
he: אנא הזן את שמך או אותיות ראשונות:

en: You must set this name:
he: עליך להגדיר שם זה:

en: Annotations author
he: מחבר ההערות

en: Close
he: סגור

[ctx: Find text]
en: F&ind:
he: &חיפוש:

en: Text to search for
he: טקסט לחיפוש

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
he: הבא

en: Jump to next match
he: עבור להתאמה הבאה

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
he: הקודם

en: Jump to previous match
he: עבור לתוצאה הקודמת

en: Options
he: אפשרויות

en: Modify search behavior
he: שינוי התנהגות החיפוש

en: Case sensitive
he: תלוי רישיות

en: From current page
he: מהעמוד הנוכחי

[ctx: [document title/filename] – Presentation]
en: %1 – Presentation
he: %1 - מצגת

en: Switch Screen
he: החלפת מסך

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
he: מסך %1

en: Exit Presentation Mode
he: יציאה ממצב מצגת

en: Title: %1
he: כותרת: %1

en: Author: %1
he: כותב: %1

en: Pages: %1
he: עמודים: %1

en: Click to begin
he: לחץ להתחלה

en: There are two ways of exiting presentation mode, you can press either ESC key or click with the quit button that appears when placing the mouse in the top-right corner. Of course you can cycle windows (Alt+TAB by default)
he: ישנן שתי דרכים ליציאה ממצב מצגת, תוכל ללחוץ על הלחצן ESC או ללחוץ על לחצן היציאה המופיע בעת מיקום העכבר בפינה הימנית העליונה. כמובן שתוכל להחליף בין חלונות (Alt+TAB כברירת מחדל)

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a presentation
he: הצגת מצגת

en: Show bookmarked pages only
he: הצג דפים מסומנים בלבד

en: Page %1
he: עמוד %1

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
he: מ

en: &Appearance
he: מ&ראה

en: &Color:
he: &צבע:

en: &Opacity:
he: &שקיפות:

en: &General
he: &כללי

note: i18n: file: conf/dlgidentitybase.ui:55 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Author:
he: &מחבר

en: Created: %1
he: נוצר: %1

en: Modified: %1
he: השתנה: %1

en: Note Properties
he: מאפייני ההערה

en: Inline Note Properties
he: מאפייני ההערה הפנימית

en: Line Properties
he: מאפייני השורה

en: Geometry Properties
he: מאפייני הצורה

en: Highlight Properties
he: מאפייני ההדגשה

en: Stamp Properties
he: מאפייני החותמת

en: Ink Properties
he: מאפייני הדיו

en: Caret Properties
he: מאפייני הסמן

en: File Attachment Properties
he: מאפייני הקובץ המצורף

en: Sound Properties
he: מאפייני הצליל

en: Movie Properties
he: מאפייני הסרט

en: Annotation Properties
he: מאפייני ההערה

note: i18n: tag tool attribute name i18n: file: ui/data/tools.xml:20
en: Note
he: תזכורת

note: i18n: tag tool attribute name i18n: file: ui/data/tools.xml:27
en: Inline Note
he: הערה פנימית

en: Line
he: קו

en: Geometry
he: גאומטריה

en: Highlight
he: הדגש

note: i18n: tag tool attribute name i18n: file: ui/data/tools.xml:62
en: Stamp
he: חותמת

en: Ink
he: דיו

en: Caret
he: סימון תווים מיוחדים

en: File Attachment
he: קובץ מצורף

en: Sound
he: צליל

en: Movie
he: סרט

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
he: לא ידוע

en: Where do you want to save %1?
he: היכן ברצונך לשמור את %1?

en: Could not open "%1" for writing. File was not saved.
he: לא ניתן לפתוח את "%1" לכתיבה. הקובץ לא נשמר.

en: Find Next
he: מצא את הבא

en: <div align=center><h3>No annotations</h3>To create new annotations press F6 or select <i>Tools -&gt; Review</i> from the menu.</div>
he: <div align=center dir=rtl><h3>אין הערות</h3>כדי ליצור הערות חדשות לחץ על F6 או בחר ב<i>כלים -&gt; סקירה</i> מהתפריט.</div>

en: Group by Page
he: קיבוץ לפי עמוד

en: Group by Author
he: קיבוץ לפי מחבר

en: Show reviews for current page only
he: הצגת סקירות עבור העמוד הנוכחי בלבד

en: Search Options
he: אפשרויות חיפוש

[ctx: Enable case sensitive search in the side navigation panels]
en: Case Sensitive
he: תלוי רישיות

[ctx: Enable regular expression search in the side navigation panels]
en: Regular Expression
he: ביטוי רגולארי

en: Search Columns
he: חפש עמודות

en: All Visible Columns
he: כל עמודות נראות

en: S&earch:
he: &חיפוש

en: Enter at least 3 letters to filter pages
he: הכנס לפחות 3 אותיות לסינון דפים

en: Case Sensitive
he: תלוי רישיות

en: Match Phrase
he: חפש ביטוי

en: Match All Words
he: התאם לכל המילים (כולן)

en: Match Any Word
he: התאם לכל המילים (כל אחת בנפרד)

en: Filter Options
he: אפשרויות מסנן

en: Okular
he: אוֹקוּלָאר

en: Show Text
he: הצג טקסט

en: Small Icons
he: סמלים קטנים

en: Normal Icons
he: סמלים רגילים

en: Large Icons
he: סמלים גדולים

[ctx: start the movie playback]
en: Play
he: הפעלה

[ctx: pause the movie playback]
en: Pause
he: השהה

[ctx: stop the movie playback]
en: Stop
he: עצור

en: Zoom
he: תקריב

en: Rotate Right
he: הטה שמאלה

[ctx: Rotate right]
en: Right
he: ימינה

en: Rotate Left
he: הטה שמאלה

[ctx: Rotate left]
en: Left
he: שמאלה

en: Original Orientation
he: כיוון מקורי

en: &Page Size
he: גודל ה&עמוד

en: &Trim Margins
he: &חיתוך הקצוות

en: Fit &Width
he: התאם ל&רוחב

en: Fit &Page
he: התאם &עמוד

en: &View Mode
he: &מצב תצוגה

en: Single Page
he: עמוד יחיד

en: Facing Pages
he: מספר עמודים

en: Overview
he: סקירה

en: &Continuous
he: &מתמשך

en: &Browse Tool
he: כלי &עיון

[ctx: Browse Tool]
en: Browse
he: עיון

en: &Zoom Tool
he: כלי ה&תקרבות

[ctx: Zoom Tool]
en: Zoom
he: תקריב

en: &Selection Tool
he: כלי ה&בחירה

[ctx: Select Tool]
en: Selection
he: בחירה

en: &Text Selection Tool
he: כלי בחירת ה&טקסט

[ctx: Text Selection Tool]
en: Text Selection
he: בחירת טקסט

en: &Review
he: &סקירה

en: Speak Whole Document
he: הקראת המסמך כולו

en: Speak Current Page
he: הקראת העמוד הנוכחי

en: Stop Speaking
he: עצור את ההקראה

en: Scroll Up
he: דפדוף כלפי מעלה

en: Scroll Down
he: דפדוף כלפי מטה

en:  Loaded a one-page document. |  Loaded a %1-page document.
he[0]: נטען מסמך בן עמוד אחד.
he[1]: נטען מסמך בן %1 עמודים.

en: Follow This Link
he: עקוב אחר קישור זה

en: Copy Link Address
he: העתק את כתובת הקישור

en: Text (1 character) | Text (%1 characters)
he[0]: טקסט (תו אחד)
he[1]: טקסט (%1 תווים)

en: Copy to Clipboard
he: העתקה ללוח העריכה

en: Copy forbidden by DRM
he: ההעתקה נאסרה באמצעות DRM

en: Speak Text
he: הקראת הטקסט

en: Image (%1 by %2 pixels)
he: תמונה (%1 על %2 פיקסלים)

en: Save to File...
he: שמירה לקובץ...

en: Image [%1x%2] copied to clipboard.
he: תמונה [%1x על %2] הועתקה ללוח העריכה

en: File not saved.
he: הקובץ לא נשמר.

en: Image [%1x%2] saved to %3 file.
he: תמונה [%1 על %2] נשמרה לקובץ %3.

en: Copy Text
he: העתק טקסט

en: Fit Width
he: התאם רוחב

en: Fit Page
he: התאם עמוד

en: Hide Forms
he: הסתר טפסים

en: Show Forms
he: הצג טפסים

en: Welcome
he: ברוך בואך

en: Select zooming area. Right-click to zoom out.
he: בחר אזור התקרבות. לחיצה ימנית מתרחקת.

en: Draw a rectangle around the text/graphics to copy.
he: צייר מלבן סביב הטקסט או תמונה להעתקה.

en: Select text
he: בחר טקסט

en: Close this message
he: סגור את ההודעה

en: Starting KTTSD Failed: %1
he: ההפעלה של KTTSD נכשלה: %1.

en: Could not load print preview part
he: לא ניתן לטעון את החלק של התצוגה המקדימה להדפסה

en: Print Preview
he: תצוגה מקדימה להדפסה

en: Icon
he: סמל

en: Comment
he: הערה

en: Help
he: עזרה

en: Insert
he: הכנס

en: Key
he: מפתח

en: New Paragraph
he: פסקה חדשה

en: Paragraph
he: פסקה

en: Font:
he: גופן:

en: Stamp Symbol
he: סמל חותמת

en: Bookmark
he: סימנייה

en: Information
he: מידע

en: Approved
he: אושר

en: As Is
he: כמו שהוא

en: Confidential
he: חסוי

en: Departmental
he: למחלקה

en: Draft
he: טיוטה

en: Experimental
he: ניסוי

en: Expired
he: פג תוקף

en: Final
he: סופי

en: For Comment
he: להערות

en: For Public Release
he: לקהל הרחב

en: Not Approved
he: לא מאושר

en: Not For Public Release
he: לא לקהל הרחב

en: Sold
he: נמכר

en: Top Secret
he: סודי ביותר

en: Line Extensions
he: הארכות שורה

en: Leader Line Length:
he: אורך השורה המובילה:

en: Leader Line Extensions Length:
he: אורך הרחבות השורה המובילה:

en: Style
he: סגנון

en: &Size:
he: &גודל:

en: Type:
he: סוג:

en: Squiggly
he: קו מתפתל

en: Underline
he: קו תחתי

en: Strike out
he: מחק

en: Inner color:
he: צבע פנימי:

en: Rectangle
he: מלבן

en: Ellipse
he: אליפסה

en: File Attachment Symbol
he: סמל קובץ מצורף

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Graph
he: גרף

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Push Pin
he: נעץ

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Paperclip
he: אטב משרדי

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Tag
he: תגית

[ctx: 'File' as normal file, that can be opened, saved, etc..]
en: File
he: קובץ

[ctx: Not available size]
en: N/A
he: לא קיים

en: No description available.
he: אין תיאור זמין.

en: Name: %1
he: שם: %1

en: Size: %1
he: גודל: %1

en: Description:
he: תיאור:

en: Caret Symbol
he: סימול תווים מיוחדים

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: None
he: ללא

en: Current document only
he: מסמך נוכחי בלבד

en: Go to This Bookmark
he: עבור לסמנייה זו

en: Rename Bookmark
he: שנה שם סימנייה

en: Remove Bookmark
he: הסר סימנייה

[ctx: %1 is the file name]
en: %1
    
    One bookmark | %1
    
    %2 bookmarks
he[0]: %1
    
    סימנייה אחת
he[1]: %1
    
    %2 סימניות

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
he: לא ידוע

[ctx: @title:window]
en: Embedded Files
he: קבצים מוטמעים

[ctx: @title:column]
en: Name
he: שם

[ctx: @title:column]
en: Description
he: תיאור

[ctx: @title:column]
en: Size
he: גודל

[ctx: @title:column]
en: Created
he: נוצר

[ctx: @title:column]
en: Modified
he: השתנה

[ctx: @action:inmenu]
en: &Save As...
he: שמירה &בשם...

en: Close this note
he: סגור הערה זו

en: *|All Files
he: *|כל הקבצים

en: Unknown File
he: קובץ לא ידוע

en: &Properties
he: &מאפיינים

en: No document opened.
he: לא נפתח מסמך.

en: %1 Properties
he: מאפיינים של %1

en: Toggles between File Path and Title
he: החלפה בין נתיב הקובץ לכותרת

en: &Fonts
he: &גופנים

en: Reading font information...
he: טוען את מידע הגופן...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract Font
he: חילוץ ה&גופן

en: TeX virtual
he: TeX וירטואלי

en: TeX FreeType-handled
he: TeX FreeType-מטופל

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
he: לא ידוע

en: Embedded (subset)
he: מוטמע (תת קבוצה)

en: Fully embedded
he: מוטמע לחלוטין

en: No
he: לא

en: Yes (subset)
he: כן (תת קבוצה)

en: Yes
he: כן

[ctx: font name not available (empty)]
en: [n/a]
he: [לא זמין]

en: Unknown font
he: גופן לא ידוע

en: Embedded: %1
he: מוטמע: %1

en: Name
he: שם

en: Type
he: סוג

en: File
he: קובץ

en: Annotation | %1 Annotations
he[0]: הסבר
he[1]: %1 הסברים

en: &Open Pop-up Note
he: &פתיחת הערה מוקפצת

en: &Delete
he: &מחק

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'...
he: שמירת "%1"...

en: Page of the document to be shown
he: עמודים מהמסמך שיוצגו

en: Start the document in presentation mode
he: התחל מסמך במצב מצגת

en: "Unique instance" control
he: בקרת "מופע יחודי"

en: Document to open. Specify '-' to read from stdin.
he: המסמך לפתיחה. ציין '-' כדי לקרוא מ־stdin.

en: Unable to find the Okular component.
he: לא ניתן למצוא את הרכיב אוקולאר.

en: Click to open a file
    Click and hold to open a recent file
he: לחץ לפתיחת קובץ
    לחץ והחזק לפתיחה של קובץ אחרון

en: <b>Click</b> to open a file or <b>Click and hold</b> to select a recent file
he: <b>לחץ</b> לפתיחה של קובץ או <b>לחץ והחזק</b> לבחירה של קובץ מהרשימה של הקבצים האחרונים

en: Open Document
he: פתח מסמך

en: Contents
he: תכנים

en: Thumbnails
he: תצוגות מקדימות

en: Reviews
he: סקירות

en: Bookmarks
he: סימניות

en: This document has embedded files. <a href="okular:/embeddedfiles">Click here to see them</a> or go to File -> Embedded Files.
he: במסמך זה ישנם קבצים מוטמעים. <a href="okular:/embeddedfiles">לחץ כאן כדי לצפות בהם</a> או שתיגש אל קובץ -> קבצים מוטמעים.

en: This document has forms. Click on the button to interact with them, or use View -> Show Forms.
he: במסמך זה ישנם טפסים. לחץ על הלחצן כדי לתפעל אותם או שתשתמש בתצוגה -> הצג טפסים.

[ctx: Previous page]
en: Previous
he: קודם

en: Go back to the Previous Page
he: חזור לדף הקודם

en: Moves to the previous page of the document
he: עובר לעמוד הקודם של המסמך

[ctx: Next page]
en: Next
he: הבא

en: Advance to the Next Page
he: התקדם לדף הבא

en: Moves to the next page of the document
he: עובר לעמוד הבא של המסמך

en: Moves to the first page of the document
he: עובר לעמוד הראשון של המסמך

en: Moves to the last page of the document
he: עובר לעמוד האחרון של המסמך

en: Previous Bookmark
he: הסימנייה הקודמת

en: Go to the previous bookmarked page
he: חזור לדף המסומן הקודם

en: Next Bookmark
he: הסימנייה הבאה

en: Go to the next bookmarked page
he: עבור לדף המסומן הבא

en: Save &Copy As...
he: שמירת &עותק בשם...

en: Configure Okular...
he: הגדר את אוקולאר...

en: Configure Viewer...
he: הגדרות מציג...

en: Configure Backends...
he: הגדרות מנועים...

en: Show &Navigation Panel
he: הצג סרגל &ניווט

en: &Import PostScript as PDF...
he: &יבא PostScript כ־PDF...

en: &Get Books From Internet...
he: &הורד ספרים מהאינטרנט

en: &Embedded Files
he: קבצים &מוטמעים

en: P&resentation
he: &מצגת

en: E&xport As
he: &יצא כ

[ctx: A document format, Okular-specific]
en: Document Archive
he: ארכיון המסמכים

en: About Backend
he: על אודות המנגנון

en: Reloa&d
he: &טען מחדש

en: Reload the current document from disk.
he: טען מחדש את המסמך הנוכחי מהדיסק

en: Close &Find Bar
he: סגירת סרגל ה&חיפוש

en: Switch Blackscreen Mode
he: החלפה למצב מסך שחור

en: Toggle Drawing Mode
he: החלפת מצב הציור

en: Erase Drawings
he: מחק תרשים

en: Could not open %1. Reason: %2
he: לא ניתן לפתוח את %1. סיבה: %2

en: Could not open %1
he: לא ניתן לפתוח את %1

en: Configure Backends
he: תצורת המנגנונים

en: The program "ps2pdf" was not found, so Okular can not import PS files using it.
he: התוכנית "ps2pdf" לא נמצאה, לכן אוקולאר לא יכול לייבא קובצי PS באמצעותה.

en: ps2pdf not found
he: ps2pdf לא נמצא

en: Importing PS file as PDF (this may take a while)...
he: ייבוא קובץ PS כ־PDF (עלול לקחת זמן מה)...

en: The document requested to be launched in presentation mode.
    Do you want to allow it?
he: המסמך ביקש שטעינתו תתבצע במצב מצגת.
    האם ברצונך לאפשר זאת?

en: Presentation Mode
he: מצב מצגת

en: Allow
he: אפשר

en: Allow the presentation mode
he: אפשר את מצב המצגת

en: Do Not Allow
he: אל תאפשר

en: Do not allow the presentation mode
he: אל תאפשר הפעלה במצב מצגת

en: This link points to a close document action that does not work when using the embedded viewer.
he: קישור זה מצביע לפקודת סגירת קובץ שאינה עובדת בעת השימוש במציג המוטמע.

en: This link points to a quit application action that does not work when using the embedded viewer.
he: קישור זה מצביע לפקודת יציאה מהיישום שאינה עובדת בעת השימוש במציג המוטמע.

en: Reloading the document...
he: טוען את המסמך מחדש...

en: Go to Page
he: עבור לעמוד

en: &Page:
he: &עמוד:

en: Could not open the temporary file for saving.
he: לא ניתן לפתוח את הקובץ הזמני לשמירה.

en: File could not be saved in '%1'. Try to save it to another location.
he: לא ניתן לשמור את הקובץ ב־"%1". נסה לשמור אותו במיקום אחר.

en: File could not be saved in '%1'. %2
he: לא ניתן לשמור את הקובץ ב־"%1". %2

en: Okular cannot copy %1 to the specified location.
    
    The document does not exist anymore.
he: אוקולאר לא יכול להעתיק את %1 למיקום שצוין.
    
    המסמך אינו קיים עוד.

en: Add Bookmark
he: הוסף סימנייה

en: Tools
he: כלים

en: Printing this document is not allowed.
he: לא ניתן להדפיס את המסמך הזה.

en: Could not print the document. Please report to bugs.kde.org
he: לא יכול להדפיס את המסמך. אנא דווח אל bugs.kde.org.

en: Go to the place you were before
he: עובר למקום הקודם שהיית בו

en: Go to the place you were after
he: עובר למקום הבא שהיית בו

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not create temporary file <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>
he: <qt><strong>שגיאת קובץ!</strong> לא ניתן ליצור את הקובץ הזמני <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not open the file <nobr><strong>%1</strong></nobr> for uncompression. The file will not be loaded.</qt>
he: <qt><strong>שגיאת קובץ!</strong> לא ניתן לפתוח את הקובץ <nobr><strong>%1</strong></nobr> לצורך פריסה. הקובץ לא יטען.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if you do not have enough permissions to read the file. You can check ownership and permissions if you right-click on the file in the Dolphin file manager and then choose the 'Properties' tab.</qt>
he: <qt>שגיאה זו לרוב קורית אם אין לך הרשאות לקריאת הקובץ. תוכל לבדוק בעלות והרשאות על ידי לחיצה עם לחצן ימני על הקובץ במנהל הקבצים דולפים ולבחור בלשונית 'מאפיינים'.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not uncompress the file <nobr><strong>%1</strong></nobr>. The file will not be loaded.</qt>
he: <qt><strong>שגיאת קובץ!</strong> לא ניתן לפרוס את הקובץ <nobr><strong>%1</strong></nobr>. הקובץ לא יטען.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if the file is corrupt. If you want to be sure, try to decompress the file manually using command-line tools.</qt>
he: <qt>שגיאה זו קורית לרוב אם הקובץ פגום. אם אתה רוצה להיות בטוח, נסה לפרוס את הקובץ ידנית באמצעות כלי שורת פקודה.</qt>

en: No Bookmarks
he: אין סימניות

note: i18n: file: part.rc:4 i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
he: &קובץ

note: i18n: file: part.rc:16 i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
he: &עריכה

note: i18n: file: part.rc:25 i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
he: &תצוגה

note: i18n: file: part.rc:37 i18n: ectx: Menu (view_orientation)
en: &Orientation
he: &נטייה

note: i18n: file: part.rc:47 i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
he: ע&בור

note: i18n: file: part.rc:59 i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
he: &סימניות

note: i18n: file: part.rc:66 i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
he: &כלים

note: i18n: file: part.rc:78 i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
he: &הגדרות

note: i18n: file: part.rc:83 i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
he: ע&זרה

note: i18n: file: part.rc:87 i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar) i18n: file: shell/shell.rc:22
en: Main Toolbar
he: סרגל הכלים הראשי

note: i18n: file: conf/dlgaccessibilitybase.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightImages)
en: Draw border around &Images
he: צייר מסגרת מסביב ל&תמונות

note: i18n: file: conf/dlgaccessibilitybase.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightLinks)
en: Draw border around &Links
he: צייר מסגרת מסביב ל&קישורים

note: i18n: file: conf/dlgaccessibilitybase.ui:45 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ChangeColors)
en: Change &colors
he: שינוי &צבעים

note: i18n: file: conf/dlgaccessibilitybase.ui:63 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, warn)
en: Warning: these options can badly affect drawing speed.
he: אזהרה: אפשרויות אלו יכולות לפגוע במהירות הצביעה.

note: i18n: file: conf/dlgaccessibilitybase.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Color mode:
he: מצב צבעים:

note: i18n: file: conf/dlgaccessibilitybase.ui:89 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RenderMode)
en: Invert Colors
he: היפוך צבעים

note: i18n: file: conf/dlgaccessibilitybase.ui:94 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RenderMode)
en: Change Paper Color
he: שנה את צבע הדף

note: i18n: file: conf/dlgaccessibilitybase.ui:99 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RenderMode)
en: Change Dark & Light Colors
he: שנה צבעים כהים ובהירים

note: i18n: file: conf/dlgaccessibilitybase.ui:104 i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_RenderMode)
en: Convert to Black & White
he: המרה לשחור־לבן

note: i18n: file: conf/dlgaccessibilitybase.ui:165 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Paper color:
he: צבע העמוד:

note: i18n: file: conf/dlgaccessibilitybase.ui:218 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Dark color:
he: צבע כהה:

note: i18n: file: conf/dlgaccessibilitybase.ui:250 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Light color:
he: צבע בהיר:

note: i18n: file: conf/dlgaccessibilitybase.ui:291 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Threshold:
he: סף:

note: i18n: file: conf/dlgaccessibilitybase.ui:323 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Contrast:
he: ניגוד:

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:19 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Navigation
he: ניווט

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:39 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlidesAdvance)
en: Advance every:
he: התקדם כל:

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:49 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntSpinBox, kcfg_SlidesAdvanceTime)
en:  sec.
he: שנייה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlidesLoop)
en: Loop after last page
he: חזור בלולאה אחרי הדף האחרון

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:71 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: file: conf/dlggeneralbase.ui:28 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Appearance
he: מראה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:79 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Background color:
he: צבע רקע:

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:92 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pencil color:
he: צבע עיפרון:

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:105 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Mouse cursor:
he: מצביע העכבר:

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:116 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesCursor)
en: Hidden After Delay
he: מוסתר לאחר המתנה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:121 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesCursor)
en: Always Visible
he: תמיד נראה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:126 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesCursor)
en: Always Hidden
he: תמיד מוסתר

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:136 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlidesShowProgress)
en: Show &progress indicator
he: הצג פס הת&קדמות

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SlidesShowSummary)
en: Show s&ummary page
he: הצג דף &סיכום

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:153 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_SlidesTransitionsEnabled)
en: Enable transitions
he: הפעלת מעברונים

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:165 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Default transition:
he: מעבר ברירת מחדל:

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:176 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Blinds Vertical
he: התמזגות אופקית

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:181 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Blinds Horizontal
he: התמזגות אנכית

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:186 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Box In
he: מסגר פנימה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:191 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Box Out
he: מסגר החוצה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:196 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Dissolve
he: התמוסס

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:201 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Glitter Down
he: נצנץ למטה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:206 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Glitter Right
he: נצנץ ימינה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:211 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Glitter Right-Down
he: נצנץ ימינה למטה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:216 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Random Transition
he: פצל אופקית החוצה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:221 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Replace
he: החלף

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:226 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Split Horizontal In
he: פצל אופקית פנימה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:231 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Split Horizontal Out
he: פצל אנכית החוצה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:236 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Split Vertical In
he: פצל אנכית פנימה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:241 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Split Vertical Out
he: פצל אופקית החוצה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:246 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Wipe Down
he: מחק מטה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:251 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Wipe Right
he: מחק ימינה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:256 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Wipe Left
he: מחק שמאלה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:261 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SlidesTransition)
en: Wipe Up
he: מחק מעלה

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:272 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Placement
he: מיקום

note: i18n: file: conf/dlgpresentationbase.ui:278 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Screen:
he: מסך:

note: i18n: file: conf/dlgidentitybase.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <b>Note</b>: the information here is used only for comments and reviews. Information inserted here will not be transmitted without your knowledge.
he: <b>הערה</b>: המידע שלהלן משמש רק עבור הערות וסקירות. המידע שיוזן לכאן לא יועבר בלא ידיעתך.

note: i18n: file: conf/dlgeditorbase.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Editor:
he: עורך:

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: file: conf/dlgeditorbase.ui:32 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_ExternalEditor)
en: Choose the editor you want to launch when Okular wants to open a source file.
he: בחר את העורך שברצונך לטעון כאשר אוקולאר מעוניין לפתוח קובץ מקור.

note: i18n: file: conf/dlgeditorbase.ui:70 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Command:
he: פקודה:

note: i18n: file: conf/dlggeneralbase.ui:66 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowScrollBars)
en: Show scroll&bars
he: הצג &פסי גלילה

note: i18n: file: conf/dlggeneralbase.ui:76 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SyncThumbnailsViewport)
en: Link the &thumbnails with the page
he: קשר את התמונות הממו&זערות עם העמוד

note: i18n: file: conf/dlggeneralbase.ui:83 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowOSD)
en: Show &hints and info messages
he: הצגת &רמזים והודעות מידע

note: i18n: file: conf/dlggeneralbase.ui:140 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Program Features
he: תכונות התוכנית

note: i18n: file: conf/dlggeneralbase.ui:178 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ObeyDRM)
en: &Obey DRM limitations
he: &ציית להגבלות נז"ק

note: i18n: file: conf/dlggeneralbase.ui:185 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WatchFile)
en: &Reload document on file change
he: טען את המסמך מ&חדש עם שינוי הקובץ

note: i18n: file: conf/dlggeneralbase.ui:192 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ChooseGenerators)
en: Show backend selection dialog
he: הצגת דו־שיח בחירות המנגנון

note: i18n: file: conf/dlggeneralbase.ui:249 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: View Options
he: הראה אפשרויות

note: i18n: file: conf/dlggeneralbase.ui:255 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CenterFirstPageInRow)
en: Center &first page
he: מירכוז העמוד ה&ראשון:

note: i18n: file: conf/dlggeneralbase.ui:270 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnLabel)
en: Overview columns:
he: עמודות סקירה:

note: i18n: file: conf/dlgperformancebase.ui:22 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: CPU Usage
he: שימוש מעבד

note: i18n: file: conf/dlgperformancebase.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableCompositing)
en: Enable &transparency effects
he: אפשר אפקטי שקיפות

note: i18n: file: conf/dlgperformancebase.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableThreading)
en: Enable &background generation
he: אפשר בנייה מחדש של ה&רקע

note: i18n: file: conf/dlgperformancebase.ui:109 i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_MemoryLevel)
en: Memory Usage
he: שימוש זיכרון

note: i18n: file: conf/dlgperformancebase.ui:137 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, lowRadio)
en: &Low
he: &נמוך

note: i18n: file: conf/dlgperformancebase.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, normalRadio)
en: &Normal (default)
he: &רגיל (ברירת מחדל)

note: i18n: file: conf/dlgperformancebase.ui:151 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, aggressiveRadio)
en: &Aggressive
he: &אגרסיבי

[ctx: Annotation tool]
note: i18n: file: ui/data/tools.xml:21
en: Text Annotation
he: הסברים לטקסט

[ctx: Annotation tool]
note: i18n: file: ui/data/tools.xml:28
en: Inline Text Annotation (drag to select a zone)
he: הערות טקסט פנימיות (גרור כדי לבחור אזור)

[ctx: Annotation tool]
note: i18n: file: ui/data/tools.xml:35
en: Green Ink
he: דיו ירוק

[ctx: Annotation tool]
note: i18n: file: ui/data/tools.xml:42
en: Yellow Highlight
he: הדגשה צהובה

[ctx: Annotation tool]
note: i18n: file: ui/data/tools.xml:49
en: Straight Yellow Line
he: קו צהוב ישר

[ctx: Annotation tool]
note: i18n: file: ui/data/tools.xml:56
en: Draw a polygon (click on the first point to close it)
he: צייר מצולע (לחץ על הנקודה ההתחלתית כדי לסגור אותו)

[ctx: Annotation tool]
note: i18n: file: ui/data/tools.xml:63
en: Put a stamp symbol
he: שים סמל חתימה

[ctx: Annotation tool]
note: i18n: file: ui/data/tools.xml:70
en: Underline the text with a black line
he: קו תחתי שחור מתחת לטקסט

[ctx: Annotation tool]
note: i18n: file: ui/data/tools.xml:77
en: A cyan ellipse
he: אליפסה ציאנית

note: i18n: tag tool attribute name i18n: file: ui/data/tools.xml:34
en: Green Freehand Line
he: קו חופשי בצבע ירוק

note: i18n: tag tool attribute name i18n: file: ui/data/tools.xml:41
en: Yellow Highlighter
he: הדגשה צהובה

note: i18n: tag tool attribute name i18n: file: ui/data/tools.xml:48
en: Straight Yellow Line
he: קו צהוב ישר

note: i18n: tag tool attribute name i18n: file: ui/data/tools.xml:55
en: Blue Polygon
he: מצולע כחול

note: i18n: tag tool attribute name i18n: file: ui/data/tools.xml:69
en: Black Underlining
he: קו תחתי שחור

note: i18n: tag tool attribute name i18n: file: ui/data/tools.xml:76
en: Cyan Ellipse
he: אליפסה ציאנית

en: Okular, a universal document viewer
he: אוקולאר, מציד המסמכים האוניברסלי

en: Pino Toscano
he: פינו טוסכנו

en: Former maintainer
he: מתחזק קודם

en: Tobias Koenig
he: טוביאס קואניג

en: Lots of framework work, ODT and FictionBook backends
he: הרבה עבודה על קוד המסגרת והצגת ODT ו FictionBook.

en: Albert Astals Cid
he: אלברט אסטלס סיד

en: Piotr Szymanski
he: פיוטר סזימנסקי

en: Created Okular from KPDF codebase
he: יצר את אוקולאר על בסיס הקוד של KPDF

en: Enrico Ros
he: אנריקו רוס

en: KPDF developer
he: מפתח KPDF

en: Annotations artwork
he: הערות על יצירת האומנות
